img

Człowiek Roku 2017 Magazynu Czas Wina

Wydawnictwo Czas Wina od 16 lat propaguje wiedzę na temat win.  Ważnym elementem tej działalności jest przyznawany przez magazyn „Czas Wina” tytuł Człowiek Roku. Laureatami zostają wielkie osobowości, które w różny sposób  promują i rozwijają  kulturę winiarską na świecie.  Wydarzenie to, jest dla polskich miłośników wina niepowtarzalną okazją do spotkania  z największymi, międzynarodowymi autorytetami  w tej dziedzinie.  Laureatami tytułu w latach ubiegłych zostali: Augusti Torelló Mata, Jair Agopian i Michel Rolland, Patricia Atkinson, Hugh Johnson, Victor Schoenfeld, António Rios de Amorim,  Jancis Robinson.
 

W roku 2017  tytuł  Człowiek Roku magazynu „Czas Wina” otrzymał legendarny pogromca win bordowskich,
współtwórca sukcesu kalifornijskiego winiarstwa Warren Winiarski

Jeden z najsłynniejszych winemakerów świata - jego wino, kalifornijskie Stag’s Leap Cabernet Sauvignon 1973 zwyciężyło w legendarnej Degustacji Paryskiej, pokonując najdroższe
i najwybitniejsze francuskie châteaux. Obecnie butelka Stag’s Leap 1973 wystawiana jest
w Smithsonian's National Museum of American History jako jeden z „101 przedmiotów, które stworzyły Amerykę”. W 2007 roku winiarnię Stag’s Leap odkupił od Winiarskiego Marchese Piero Antinori.
Od lat 60. ubiegłego wieku Winiarski jest też aktywnie zaangażowany w ochronę naturalnego krajobrazu kalifornijskiej doliny Napa – był jednym z działaczy, dzięki którym powstał
w dolinie rezerwat przyrody. Współtworzył także apelację winiarską Napa Valley AVA, przez lata przewodnicząc miejscowemu stowarzyszeniu winiarzy.
Winiarski jest także wciąż aktywnym akademikiem. Ukończył filozofię i historię literatury w St. John's College in Annapolis, Maryland, doktoryzował się z filozofii politycznej pod kierunkiem Leo Straussa. Wciąż wykłada w Santa Fe w ramach programu St. John’s Summer Classic Program. Urodził się w 1928 roku, w Chicago, w rodzinie polskich emigrantów.

Program wizyty Warrena Winiarskiego

20 października 2017

Collegium Nowodworskiego UJ, Kraków, ul. św. Anny 12
17.00-19.00  Wykład Warrena Winiarskiego o początkach winiarstwa kalifornijskiego
Po wykładzie możliwość zadania pytań Laureatowi. Wykład w języku angielskim, wstęp wolny, konieczność akredytacji. Decyduje kolejność zgłoszeń.

21 października 2017

Dwór Sieraków, k/Krakowa*
*Możliwy dojazd autobusem do Dworu Sieraków. Konieczna rezerwacja miejsc
 
9.30 –11.30  Śniadanie prasowe dla blogerów
Rozmowa w języku angielskim, bufet kawowy, wstęp wolny, konieczność akredytacji. Decyduje kolejność zgłoszeń.

14.00-16.00 
Wines of California masterclass
Degustacja komentowana wielkich win kalifornijskich z udziałem Warrena Winiarskiego
Prowadzenie: Michał Bardel i Wojciech Gogoliński. Wstęp tylko z zaproszeniami.

18.00-22.00
GALA z okazji wręczenia tytułu Człowiek Roku 2017 magazynu „Czas Wina”

W programie Gali m.in. pięciodaniowa kolacja z winami, rozmowa z Warrenem Winiarskim, laudacja na cześć Laureata, atrakcje artystyczne i nie tylko. Za menu odpowiada Janusz Fic
– wielokrotnie nagradzany szef kuchni restauracji Dworu Sieraków. Dobór win – redaktorzy magazynu „Czas Wina”. Wstęp tylko z zaproszeniami.
 
INFORMACJE, AKREDYTACJE, REZERWACJE I ZAPROSZENIA:
www.czlowiek-roku.czaswina.pl
                 
Stowarzyszenie Kobiety i Wino patronuje wydarzeniu