

Kim jesteśmy?
Stowarzyszenie Kobiety i Wino, to pierwsza tego typu grupa zrzeszająca przedsiębiorcze kobiety chcące zwiększyć swoją wiedzę o winie. Głównymi celami stowarzyszenia są: edukacja, rozwój osobisty oraz networking.
- 2013 - rok założenia
- 80 - liczba Członkiń
ŁĄCZY NAS PASJA
Współpracujemy z firmami, które reprezentujemy, wspieramy się i polecamy nawzajem – tak, aby każda z nas mogła mieć również korzyści z członkostwa w Stowarzyszeniu. Członkiniami są importerki, restauratorki, enolożki, dziennikarki, blogerki oraz miłośniczki wina.
Spotykamy się aby działać
Spotykamy się w Krakowie, Warszawie i na Dolnym Śląsku. Systematycznie rozwijamy naszą działalność i planujemy ją rozszerzyć na całą Polskę budową filii w Trójmieście i Poznaniu.
CENIMY WIEDZĘ EKSPERTÓW
Na nasze comiesięczne spotkania zapraszamy ekspertów z różnych dziedzin, którzy pomagają nam w rozwoju naszych firm oraz zainteresowań. Gościłyśmy specjalistów od IT, prawników, winiarzy, enologów. Każdemu spotkaniu towarzyszy degustacja w formie warsztów.
WSPIERAMY NAJLEPSZYCH
Stowarzyszenie obejmuje patronatem nie tylko wydarzenia winiarskie, ale także wernisaże czy wystawy. Współpracujemy również z największymi w Polsce targami wina Enoexpo, Targami Polsie Wino w Poznaniu – oraz czasopismami winiarskimi, kulinarnymi i lifestylowymi. Podpisałyśmy umowę partnerską z Małopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy, aby wspólnie promować enoturystykę w Malopolsce.
Zarząd i Liderki

Wiceprezes (Kraków)
KATARZYNA SOLAŃSKA
Z wykształcenia biochemik i dietetyk z licencjatem z zarządzania i reklamy. Absolwentka Wine and Spirit Education Trust w kategoriach : Wine3, Spirits1, Sake1. Prócz tego ukończyła kursy w zakresie win portugalskich i kalifornijskich. W trakcie certyfiakcji Wine Schloar Guild. Jest właścicielką marki K8K.pl oraz Salonu Degustacyjnego w Krakowie. Sędziną winiarską (Galicja Vitis, Enoexpo, Carpatia Vini, Portugiser du Monde, etc). Edukator m.in. w Krakowskiej Szkole Sommelierów. Jachtowy Sternik Morski i organizator wypadów żeglarsko-winno-kulinarnych po Dalmacji.

Wiceprezes (Warszawa)
ANNA KOTLIŃSKA-BUBAŁA
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Ukończyła również kursy redakcji merytorycznej i korekty w Polskim Towarzystwie Wydawców Książek. Od lat fascynuje ją kultura wina, historia winiarstwa, tak polskiego, jak i światowego oraz jego związki z dawną i współczesną medycyną. Autorka bloga Projekt Winnica. Współwłaścicielka niewielkiej winnicy na granicy województw: dolnośląskiego i opolskiego. Absolwentka kursu WSET 3. Jest również organizatorką i prowadzącą degustacje Stowarzyszenia w Warszawie. Pracuje w Winotece Kondrat Wina Wybrane jako doradca klienta. W Stowarzyszeniu od roku 2019.

Członkini Zarządu (Kielce)
RENATA KAMIENIK
Z wykształcenia jest politologiem. Prowadzi hotel, restaurację i kawiarnię DaVinci w Podzamczu koło Chęcin oraz obiekt noclegowy Abies Villa. Jest fundatorem i prezesem Fundacja Rozwoju Aktywności „Progress”, a także członkiem Rady Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Ambasador współpracy świętokrzysko-słowackiej, a także członkini Polsko Słowackiej Izby Przemysłowo Handlowej, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Prowadzi import wina, głównie na potrzeby prowadzonej przeze siebie restauracji DaVinci.

Członkini Zarządu, liderka filii warszawskiej Stowarzyszenia (Warszawa)
ANNA ANASIK
Z winem i branżą alkoholową związana od pięciu lat, od czasu gdy przeprowadziła się do Londynu i rozpoczęła pracę w firmie badawczej, gdzie trafiła do zespołu współpracującego z producentami alkoholi. Nadal współpracuje z producentami i dystrybutorami napojów alkoholowych analizując rynek w Polsce. Absolwentka WSET3. Stypendystka Wine Scholar Guild, jest w trakcie kursu Italian Wine Scholar. W Stowarzyszeniu od roku 2020.

Członkini Zarządu, liderka Grupy Dolny Śląsk (Stronie Śląskie)
Sylwia Winiczenko
Pochodzi z Krakowa, z wykształcenia ekonomistka. Od 15 lat mieszka na Ziemi Kłodzkiej, na Dolnym Śląsku. Wraz z mężem prowadzi butikowy hotel Villa Elise Park Pension oraz restaurację „Kaczka i Wino”, która jako pierwsza na Dolnym Śląsku uzyskała certyfikat Slow Food Polska. Ukończyła kurs WSET 3. Wiele podróżuje po regionach winiarskich Europy.

Członkini Zarządu (Kraków)
JUSTYNA KORN-SUCHOCKA
Od 2011 roku pracuje jako dziennikarz i organizator eventów winiarskich w Wydawnictwie Czas Wina i w Grupie Dom Wina. Autorka kilkuset artykułów o tematyce winnej, podróżniczej i kulinarnej. Pilotka grup enoturystycznych w Polsce i w Europie. Współautorka książki „Południe Włoch. Podróże z winem” oraz redaktorka książek o winie. Sędzina konkursów winiarskich. W roku 2021 otrzymała tytuł „Kobieta wina” przyznawany przez Stowarzyszenie Kobiety i Wino. Ze Stowarzyszeniem związana od samego jego powstania. Od 2022 jego członkini.