Katarzyna Solańska

Jestem absolwentką jednej z najlepszych szkół edukujących w zakresie wina Wine and Spirit Education Trust w Londynie. To właśnie tutaj zdobyłam kompetencje potwierdzone certyfikatami WSET in Wine – poziom 3, WSET in Spirits – poziom 1 i jako jedyna w Polsce WSET in Sake. Ukończyłam również specjalistyczne kursy związane z winami portugalskimi oraz kalifornijskimi potwierdzone certyfikatami. Jestem także absolwentką Wine Scholar Guild (French Wine Scholar). Z wykształcenia jestem biologiem oraz dietetykiem.

Zawodowo zajmuję się edukacją z zakresu winaprowadzeniem degustacji oraz organizacją wydarzeń związanych z winem. Prowadzę specjalistyczne szkolenia z serwisu dla restauracji. Doradzam także w doborze win do kart w restauracjach. Specjalizuję się w food&wine pairingu, czyli doborze wina do potraw.

Jestem jurorką w międzynarodowych konkursach winiarskich. Tworzę markę K8K.pl oraz prowadzę stacjonarnie w Krakowie Salon Degustacyjny, w którym odbywają się degustacje, także branżowe, oraz rozmaite wydarzenia tematyczne.

Z pasji jestem zapaloną żeglarką z patentami Jachtowego Sternika Morskiego oraz Sternika Motorowodnego.

Od 2023 roku pełnię funkcję Prezeski zarządu Stowarzyszenia Kobiety i Wino.