Gruzińska supra
Na zaproszenie Narodowej Agencji Win z Gruzji nasza członkini Anna Anasik miała okazję reprezentować Stowarzyszenie Kobiety i Wino na inauguracji kampanii promującej gruzińskie wina w Polsce. Oprócz degustacji 6 win na spotkaniu przedstawiono także wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut SW Research ukazującego czy Polacy lubią wino i jaki mają stosunek do wina gruzińskiego.


Dla Gruzinów świętowanie jest niezwykle istotną częścią dziedzictwa kulturowego w związku z czym spotkanie miało charakter supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej uczty. Nie zabrakło tradycyjnych gruzińskich przysmaków takich jak badridżani, lobio, pchali czy chaczapuri i oczywiście wina do degustacji. Dzięki toastom Pawła Lorocha, dziennikarza kulinarnego, występującego w roli tamady – mistrza ceremonii – uczestnicy spotkania mogli poczuć się jakby byli w Gruzji.
Kaukaz uznawany jest za kolebkę winiarstwa, a wina gruzińskie to 8000 lat tradycji. Według Narodowej Agencji Wina z Gruzji występuje tam aż 525 odmian winorośli. Do najpopularniejszych szczepów należą Rkatsiteli, Saperavi – dwie dominujące odmiany a także Mtsvane Kakhuri, Tsolikouri, Kisi czy Khikhvi. Polska jest trzecim największym odbiorcą win gruzińskich na świecie, a Polacy chętnie sięgają po wina pochodzące z Gruzji. Z informacji Narodowej Agencji Win z Gruz Alazani Valley, Old Tbilisi, czy Saperavi to najbardziej lubiane przez Polaków rodzaje win gruzińskich. Pochodzą one z Kachetii (Kakheti), czyli najstarszego na świecie regionu winiarskiego, leżącego we wschodniej części Gruzji.
Podczas inauguracji kampanii promującej gruzińskie wina w Polsce degustację win poprowadził Szymon Milonas, sommelier i ambasador win gruzińskich w Polsce. Na spotkaniu uczestnicy mieli okazję spróbować zarówno win białych, pomarańczowych jak i czerwonych.
Lista degustowanych win:
- Kondoli – Rkatsiteli
- Qimerioni – Rkatsiteli, 2019
- Sevsamora Winery – Kisi 2019
- Qvevri Wine Cellar – Khikhvi 2020
- Shilda – Saperavi 2020
- Aleksandreuli LTD – Aleksandreuli 2019