Jaja w Niedźwiedziu czyli co pić w niedzielę wielkanocną do śniadania

Kucharz Kafe Zielony Niedźwiedź wykazał się niezwykłą kreatywnością proponując kolację złożoną z 5 dań, każdego inspirowanego jajem. Dobór win do tak różnorodnych propozycji o wspólnym, dość mdłym i ciężkim mianowniku wymagał zwrócenia się ku winom o zdecydowanej kwasowości ale również pewnej dozie cukru resztkowego. Trop ten zawiódł Tatianę MuchęAgnieszkę Sołtysik w północne części winiarskiej Europy czyli Niemcy, Polskę, Austrię i sąsiadujące z nią Włochy.

Jako pierwszy w kieliszkach pojawił się Riesling z winnicy Muller położonej w austriackim regionie Niederoesterreich z 2015 roku. Dużo cukru resztkowego, chłodząca mineralność i odświeżająca, wysoka kwasowość z łatwością przebiły się przez kremowy mus z żółtka gęsiego z aromatycznym czosnkiem niedźwiedzim. Kamienista słoność znakomicie współgrała ze słodkawym orzechem i próżnym czosnkiem. Ten lekko musujący Riesling będzie stanowił świetne dopełnienie wielu wielkanocnych dań. Można go kupić u importera Winers.


Do drugiej przystawki: jajek przepiórczych z prażoną kapustą kiszoną, majonezem estragonowym i rzodkiewką zaproponowano kolejnego Rieslinga, tym razem niemieckiego od Franka Fausta z Rheingau. To aromatyczne wino o wyrazistych nutach petrolowych i owoców egzotycznych, w ustach przede wszystkim pokazuje swoją kwasowość pomimo wysokiego, 14 gramowego cukru resztkowego. Danie z kiszonej kapusty znakomicie wytłumiło tę kwasowość podkreślając owocowy charakter wina oraz wydobywając z niego delikatne nuty ziołowe. Ten podręcznikowy wręcz Riesling dostępny jest w sklepach Kondrat Wina Wybrane.

Trzecim wyzwaniem jajecznego wieczoru był rosół. Kobiety i Wino zaproponowały do niego toskańskiego Viognera z apelacji Bolgheri. Niska kwasowość wina połączona z silnymi nutami miodowymi, zapachem dojrzałych owoców egzotycznych oraz ziół zdecydowanie wyróżniały to wino na tle jego poprzedników. Leżakując na osadzie Viognier nabrał ciała niezbędnego do uniesienia tak tłustej potrawy jaką jest rosół. Esencjonalny wywar wydobył z wina ziołowe akcenty, a delikatna wytrawność podkreśliła słodycz zupy. Oba elementy znakomicie się dopełniały tworząc spójną całość. Zdecydowanie było to najlepsze połączenie wieczoru. Wino dostępne jest w ofercie Basia Lejkowska Wine Selction. Można je kupić w sklepie Vintage Restauracja Wino Sklep w Krakowie.

Daniem głównym było jajko perlicze z piersią perliczki i chałką, a do niego wino różowe z odmiany regent z Winnicy Kresy, leżącej w  Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W nosie wino pachniało lekką landrynką która szybko ustąpiła miejsca aromatom czerwonych owoców i płatków róży. W ustach wysoka kwasowość. Chałka i zredukowany sos z perliczki podkreśliły odpowiednio owocowość i delikatną mineralność w winie. Swoja tłustością potrawa zdecydowanie wytłumiła dość wysoką kwasowość dominująca w ustach przy degustacji wina solo.

Deser już na poziomie aromatów znakomicie komponował się z winem. Nuty konfitury pigwowej i suszonego mango oraz ananasa pasowały idealnie do zapachu kandyzowanej skorki pomarańczowej którą posypano zabajone z gruszką, makiem i kajmakiem. Tokaj Samorodni Edes, idealny do świątecznych deserów znajdziecie w Krakó Slow Wines.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wesołych Świąt 🙂

Tekst: Ania Fotowicz

Zdjęcia: Ania Wójcicka, pełna fotorelacja na funpage’u KiW