W poniedziałek, 16 września, w SAM Żoliborz, w Warszawie odbyła się degustacja win niekonwencjonalnych (ekologicznych). Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach preludium do tegorocznej Jesieni Enologicznej. Uczestnicy degustacji próbowali siedmiu win specjalnie wyselekcjonowanych na tę okazję.
Wina ekologiczne (organiczne, naturalne, biodynamiczne) od wielu lat budzą na rodzimym rynku spore kontrowersje. Częściowo z powodu braku jednoznacznych uregulowań prawnych w odniesieniu do tego typu win, inną przyczyną może być smak, zwłaszcza win naturalnych, który całkowicie odbiega od smaku win produkowanych w sposób konwencjonalny. Niewątpliwą zaletą zarówno upraw ekologicznych, jak i prowadzonej w ten sposób winifikacji jest dbałość o nienaruszalność zastanego siedliska i wysoka troska o środowisko naturalne.
Podczas spotkania omówiliśmy różnice pomiędzy organicznymi a biodynamicznymi zasadami uprawy i winifikacji, rozmawialiśmy również o winach naturalnych i o tym, co oznacza termin rolnictwo zrównoważone. Uczestnicy degustacji zapoznali się z biografią Rudolfa Steinera oraz zasadami prowadzenia gospodarstwa biodynamicznego, które wygłosił w Kobierzycach, w 1924 roku, w ramach cyklu wykładów zatytułowanych „Podstawy wiedzy duchowej dla powodzenia w rolnictwie”, na zaproszenie hrabiego Carla von Keyserlingka.
W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o Marii Thun i jej kalendarzu biodynamicznym. Biodynamiczny kalendarz siewu i sadzenia (czasem publikowany pod nazwą Dni siewu) jej autorstwa, wskazuje dni i pory, w których powinno się wykonywać określone prace polowe i takie, w których należy się od nich powstrzymać. Na dwa lata przed śmiercią Marii Thun powstał jeszcze jeden kalendarz, również oparty na jej badaniach, przeznaczony dla konsumentów wina. Wyznacza on właściwe dni i pory, w których można spożywać wino oraz takie, w których należy go unikać. Po sprawdzeniu daty naszej degustacji w specjalnej aplikacji, okazało się, że według kalendarza biodynamicznego dla konsumentów powinniśmy się powstrzymać od konsumpcji wina, naturalnie zignorowaliśmy to zalecenie i kontynuowaliśmy spotkanie.
Podczas degustacji między uczestnikami wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat odpowiedzialności producentów wina i konsumentów względem środowiska naturalnego. Rozmawialiśmy na temat inicjatyw, które powinny zostać podjęte, żeby chronić naszą planetę przed szkodliwym nadmiarem chemicznych substancji – herbicydów, pestycydów, fungicydów, plastiku. Dyskusję sprowokowało przedstawienie sylwetki Nicolasa Joly’ego i jego kontrowersyjnych poglądów na temat źródeł zanieczyszczenia środowiska. To właśnie on zwykł umieszczać na swoich wizytówkach napis: „Asystent przyrody, nie winemaker”.
Pod koniec wieczoru rozmawialiśmy o Isabelle Legeron MW i jej działaniach na rzecz promocji win naturalnych, między innymi o organizowanym przez nią festiwalu RAW WINE, najbliższa europejska edycja odbędzie się w dniach 1-2 grudnia w Berlinie. Jedziemy?
***
Tekst: Anna Kotlińska-Bubała
Zdjęcia: Anna Pławińska
***
Serdecznie dziękujemy TERROIRyści – WINA PRAWDZIWE, Kondrat – Wina Wybrane oraz SAM Żoliborz za przekazanie win do degustacji.
Lista degustowanych win:
- Francisco Gómez, Queen of Kings, sauvignon blanc, brut nature, 2015, Hiszpania, Alicante, importer: Zielone Butelki
- Amigo Secreto, sauvignon blanc, 2018, Chile, Central Valley, importer: Zielone Butelki
- Domaine Giachino Monfarina, jacquére, 2018, Francja, Savoie, importer: TERROIRyści – Wina Prawdziwe
- Alois Lageder, Tenutae Lageder Löwengang, chardonnay, 2013, Włochy, Südtirol- Alto Adige, importer: Winkolekcja
- Winnica Wieliczka, Jantar, 2018, Polska, Małopolska, SAM Żoliborz
- Domaine Bousquet Grande Reserva, malbec, 2015, Argentyna, Mendoza Tupungato, importer: Kondrat – Wina Wybrane
- Chateau Musar Red, Gaston Hochar, cabernet sauvignon + cinsault + carignan, 2000, Liban, Bekaa Valley, importer: Winkolekcja