Cynamon
Olejek eteryczny uzyskiwany z kory cynamonowej ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antygrzybicze. Pomaga w walce z wypryskami, trądzikiem, ogranicza wzrost i rozmnażanie drożdżaków (m.in. grzyba Candida albicans). Cynamon stosuje się również w przypadku niestrawności, wzdęć, biegunce i mdłościach. Łagodzi nadkwaśność soku żołądkowego. Stosowany zewnętrznie łagodzi bóle mięśni i ścięgien.
Aloes
Aloes podawany doustnie ma działanie odżywcze, tonizujące, żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie. Wzmaga ukrwienie narządów jamy brzusznej i miednicy, przez co nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i podczas menstruacji. Sok aloesowy wykazuje działanie bakteribójcze. Używany zewnętrznie likwiduje przebarwienia, wypryski i wysięki skórne. Działa wygładzająco na przerosłe blizny.
Miejscowo zastosowane preparaty aloesu (maście, żele, roztwory, nalewki) działają odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Pobudzają regeneracje naskórka i ziarninowanie tkanki łącznej właściwej. Dzięki temu przyśpieszają gojenie krostek i grudek oraz ran powstajacych podczas wyduszania zaskórników i pryszczy. Najefektywniej działa świeży sok aloesowy i wodne wyciągi z aloesu. Wyciągi alkoholowe nie przynoszą tak dobrych efektów, bowiem alkohol niszczy białkowe biostymulatory i enzymy.
Oregano
Tymol i karwakrol zawarte w olejku eterycznym oregano mają właściwości przeciwgrzybiczne (zwalcza np. Candidę wywołująca drożdżycę), antybakteryjne (likwiduje szczepy E. coli, salmonelli, gronkowca złocistego, a nawet Helicobacter pylori) i przeciwpasożytnicze (pomaga np. w przypadku lambliozy). Oregano stosuje się również w przypadku zapaleniu oskrzeli, zaburzeniach trawienia (przynosi ulgę w zespole jelita drażliwego, wzdęciach, działa przeciwbiegunkowo). Stosowany zewnętrznie uśmierza bóle reumatyczne i migrenowe.
Bazylia
Bazyliowy olejek eteryczny działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, zwalcza pasożyty. Napar z liści bazylii zalecany jest w niestrawności i braku apetytu, pomaga leczyć wzdęcia, stany zapalne gardła. Kompresy pomagają w leczeniu migren, zmniejszają obrzęki.
Bazylii nie zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym i małym dzieciom. Nie powinno się jej stosować zbyt długo.
Tymianek
Tymiankowy olejek eteryczny ma właściwości przeciwpasożytnicze, grzybobójcze i bakteriobójcze (zwalcza m.in. tak często oporne na antybiotyki paciorkowce). Olejek działa również rozkurczająco i wykrztuśnie, dlatego stosuje się go często, by złagodzić kaszel i chrypkę. Napar z tymianku zaleca się w dolegliwościach trawiennych (tymianek pobudza wydzielanie soków trawiennych), stosuje się go również jako środek odkażający do przemywania niewielkich ran, w stanach zapalnych skóry, trądziku.
To tylko kilka roślin mających bardzo korzystne działanie na nasz organizm. Zapoznanie się z nimi i włączenie do diety uchroni nas przed chorobami, których leczenie wymaga dłuższego czasu i większej ilości preparatów, chroni nas także przed cierpieniem niezmiennie towarzyszącym chorobom różnego pochodzenia.
Czy to działa, Tak! Działa , ale pod jednym warunkiem, że zaczniesz tego używać !
Czy nigdy już nie zachorujesz, nie!, ale organizm będzie lepiej przygotowany na walkę z drobnoustrojami, poradzi sobie szybciej , efektywniej i z minimalnym uszczerbkiem dla Twojego samopoczucia.
Autorka tekstu: Anna Rudczuk – pedagog, asystentka Ewy Foley, członek Polskiej Akademii Zdrowia.
„Szczęśliwa może być tylko ta kobieta, która siedząc przed lustrem potrafi się śmiać z tego, co widzi.” – Sokrates