Skąd wziął się pomysł na produkcję cydru? Jak jest wytwarzany w róznych krajach na świecie? Czym jest cydr lodowy? Jakie metody zastosować do produkcji cydru dla własnego użytku a jakie na sprzedaż? Jak wybrać jabłka? Na te i wiele pytań odpowiedziała podczas spotkania w Księgarni Pod Globusem Agnieszka Wyrobek Rousseau – autorka książki „Cydr z polskich jabłek”. Spotkanie było jednym z wydarzeń towarzyszących Małopolskiej Jesieni Enologicznej.
Książka „ Cydr z polskich jabłek” jest pierwszym polskim przewodnikiem dla osób, które zainteresowane są produkcją cydru. Zawiera cenne informacje i wskazówki zarówno dla osób, które zaczynają przygodę z produkcją tego napoju na swoje potrzeby, jak i dla tych, którzy rozwijają ją na szeroką skalę. Autorka jest uznaną ekspertką, która zdobyła doświadczenie, pracując w wielu winiarniach. Cydr i tajniki jego produkcji poznawała między innymi we Francji i Nowej Zelandii, a fachową wiedzę o jabłkach ma we krwi – pochodzi bowiem z rodziny sadowników.
Podczas spotkania Agnieszka Wyrobek Rousseau zaprosiła również uczestników do degustacji cydrów. Skosztowano zarówno rzemieślniczych – Kwaśne Jabłko i Chyliczki jak i Cydru Dobrońskiego, który produkowany jest na masową skalę. Ponieważ wśród publiczności obecni byli producenci cydrów, m. in. ze Slow Flow Group, dyskusje w kuluarach toczyły się jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części spotkania.
Autorka tekstu: Paulina Bandura