Upór Natury. Pokaz specjalny na zakończenie V Jesieni Enologicznej

Po ponad trzech miesiącach spotkań z winiarzami, wyjazdów enoturystycznych, kolacji degustacyjnych i innych spotkań wokół wina 6 grudnia 2019 zakończyła się  krakowska edycja piątej Jesieni Enologicznej, która w tym roku odbyła się pod wspólnym hasłem BLIŻEJ NATURY. Ostatnim spotkaniem był specjalny pokaz filmowy nawiązujący do tematu przewodniego, który miał miejsce w Kinie KIKA w krakowskim Podgórzu.

Wieczór rozpoczęła powitaniem organizatorka, Agnieszka Balicka, a następnie prezes Stowarzyszenia, Renata Targosz

Ogromnie się cieszę z dzisiejszego wieczoru, jest już bowiem tradycją, że na początku grudnia spotykamy się u Agnieszki w Kinie Kika, aby celebrować finał Jesieni Enologicznej. Czym jest Jesień Enologiczna? To projekt,  który powstał już 5 lat temu, projekt autorstwa stowarzyszenia Kobiety i Wino, winiarski kulturalny cykl wydarzeń, w trakcie których: organizujemy kolacje z degustacją wina (w tym roku szczególny nacisk położyłyśmy na wina polskie), degustacje przeglądowe, organizujemy szkolenia, debaty podczas konferencji, organizujemy wyjazdy do winnic, warsztaty, jesteśmy wystawcą podczas największych międzynarodowych targów wina w Polsce Enoexpo, organizujemy projekcje filmowe. W sumie 5 jesień Enologiczna zaowocowała 26 wydarzeniami zorganizowanymi przez Stowarzyszenie i jego członkinie na przełomie 2,5 miesiąca. Dziękuję wszystkim Członkiniom, które zaangażowały się w tegoroczny projekt. Dzięki temu możemy realizować naszych 10 celów statutowych, spośród których wymienię 2 wiodące: edukacja o winie i aktywizacja przedsiębiorczości kobiet„.

Na ekranie pojawił się włosko francuski dokument Upór Natury w reżyserii Jonathana Nossitera opowiadający o  właścicielach winnic we Włoszech, którzy prowadzą życie o jakim zawsze marzyli, blisko natury. Są również przedstawicielami prężnie działającego w Europie ruchu promującego  naturalny sposób uprawy i produkcji wina.

Na widzów czekał kieliszek białego wina Flame 2015 z Umbrii od Colle Unciano oraz mikołajkowa loteria. O prezenty dla uczestników pokazu zadbali fantastyczni partnerzy: Pstrąg Ojcowski, Węgierskie Specjały, Cydrownia Przy Sadzie, Wydawnictwo Literackie, Ekologiczne tradycyjne sery od MaziejukówLorek&Portoyan Najlepsze z Polski.

***

Dziękujemy naszej Członkini, Agnieszce Balickiej (Fundacja Wspierania Kultury Filmowej CYRK EDISON) za organizację wieczoru.

***
UPÓR NATURY, 2014, 85 min, reż. Jonathan Nossiter
Czworo właścicieli winnic we Włoszech prowadzi życie, o jakim zawsze marzyli. Giovanna Tiezzi i Stefano Borsa w XI-wiecznym klasztorze i winiarni w Toskanii odnaleźli sposób na uprawę winogron, owoców i wytwarzanie wina metodą, która jest zgodna z ich etruskimi korzeniami. Nie jest to łatwe zadanie, bo kontrolujący wszystko silny przemysł winiarski nakłada na nich kary za niestosowanie przemysłowych metod produkcji i dodatków chemicznych, co utrudnia im również sprzedaż wina w sklepach. Z kolei Corrado Dottori i Valeria Bochi wyprowadzili się z przemysłowego Mediolanu na farmę dziadka w magicznym Marches, gdzie pracują jako rolnicy w poczuciu sprawiedliwości społecznej. Była bibliotekarka Elena Pantaleoni pracuje w winnicy ojca w Emilii i stara się przemienić ją w zupełnie utopijną rzeczywistość. I wreszcie Stefano Bellotti ? radykalny rolnik-poeta, który usilnie łamie wszelkie zasady w prowadzonej przez siebie awangardowej winnicy w Piemoncie. Wszystkich łączy jeden cel: chcą produkować wino w możliwe najbardziej tradycyjny sposób, z użyciem naturalnych metod, bez ulepszaczy i związków chemicznych i bez konieczności podporządkowania się ścisłym regułom obowiązującym w tym biznesie. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, bo nie każdy wierzy w sens ich walki o progresywne, ekologiczne i ekonomiczne rolnictwo. Ci przedstawiciele szybko i prężnie rozwijającego się w Europie ruchu promującego naturalny sposób uprawy i produkcji wina napotykają na twardy opór, ale znaleźli na to rozwiązanie. Dzięki pomocy ekscentrycznego kuratora filmowego Gian Luca Farinelliego postanowili wykorzystać moc fabularnych filmów do zwalczania kłamstw na temat wina, które sprawiają, że każdy akt wolności w tym biznesie jest dziś traktowany jako akt niebezpiecznego sprzeciwu. Świat producentów wina zmienia się nie do poznania, podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość i nie jest to wcale zmiana na lepsze. Wróg jest obecnie o wiele poważniejszy niż kiedyś. W tej walce chodzi już nie o rywalizację, czy globalizację, ale o przetrwanie ziemi, która powoli umiera pod wpływem nowoczesnych metod produkcji wina.